Ostrvo Krk – naš prvi put u Hrvatskoj
Kraj jula i početak avgusta proveli smo na ostrvu Krk. Malo ali lepo ostrvo u Hrvatskoj nateralo nas je da se zapitamo zašto se ranije nismo uputili u ovaj kraj.
U ovom tekstu opisaćemo naše letovanje u Hrvatskoj, daćemo vam neke smernice i pozivamo vas da obavezno pogledate naše YouTube klipove kako biste stekli pravi utisak o svemu, jer neke stvari se ipak ne mogu opisati, pogotovo plaže 🙂
U Hrvatsku smo lako i brzo prešli preko graničnog prelaza Batrovci, zadržali smo se 15ak minuta radi formalnosti i bili na moru za manje od 7 sati. Međutim, u povratku smo na granici proveli više od 3 sata, što je, iako je to veoma daleko od mora, ipak pokvarilo opšti utisak.
Za Hrvatsku je potreban pasoš, vozačka i saobraćajna dozvola, ako putujete iz Srbije. Trenutno je gorivo jeftinije u Hrvatskoj (pogledajte ovde trenutne cene!). Iako ima mnogo odmorišta, pumpe su stare i ako ne odaberete dobru i renoviranu velika je verovatnoća da završite u toalet kućici. Autoput je kao staklo i savršeno je obeležen, pa vam navigacija skoro uopšte neće biti potrebna, osim možda da usporite, jer je put stvarno odličan. Odličan autoput nosi sa sobom visoku cenu cestarine tj. putarine. Za detalje o ceni putarine kliknite ovde. Kako bismo stigli do ostrva Krk platili smo i mostarinu.
Cene na ostrvu
Ni sami meštani nisu preterano zadovoljni cenama koje ih čekaju na Jadranu, što možete videti i u komentarima ispod naših klipova na YouTubeu. Trenutne cene koje su nas sačekale možete naći u videu, a ako vas zanimaju cene sada kliknite ovde.
Okvirno cene izgledaju ovako:
- CocaCola 1,5l – oko 180 dinara (prodavnica) / Sokovi u kafićima 0,33 – 180-250 din
- Ručak / večera u restoranu (lokalno jelo, npr. šurlice) od 20 do 50 evra – zavisi od lokacije
- Kafa – 1-2 evra
- Pivo – 2-4 evra
- Hleb – 100-150 dinara
Skupo ili ne, puno je turista iz svih krajeva sveta. Najviše ima Srba, Mađara, Slovenaca i Italijana. Po kafićima se traži mesto više, lako dostupne plaže su prepune ljudi koji žele da pobegnu od vreline. Ono što je nama bilo super, to je da postoje plaže do kojih nije tako lako doći, kao što je jedna kod mesta Brzac, te na njoj nema gužve, voda je čista, bistra, nema buke i idealna nam je bila za pravi odmor od svega.
Gde se smestiti na ostrvu Krk?
Ako imate auto, lokacija vam je najmanji problem, jer ćete sigurno obići celo ostrvo za par dana 🙂 Ako nemate automobil, naša preporuka je da se locirate u mestu Krk, Baška ili Malinska. Ono što moramo da napomenemo to je da smeštaj rezervišete što ranije kako biste ugrabili najbolje ponude. Dakle januar / februar su idealni za planiranje leta u Hrvatskoj, jer u sezoni cene drastično rastu. Pa tako apartman u februaru možete platiti 30 evra, dok ćete za last minute ponudu morati da izdvojite 60, ako ne i više.
Gde rezervisati / naći smeštaj?
- Preko naših turistričkih agencija (najviše imaju u ponudi hotele)
- AirBnb – sobe i apartmani
- Booking – vile, apartmani, resorti, hoteli
- Lokalne agenicije
- Lično 🙂 odvezete se tamo i pregovarate
Šta videti / raditi na ostvu Krk?
Prva stvar koja će vas ostaviti bez daha je most Krk. Njegova lepota stvarno zrači, tako da gledajte da stignete do njega dok je dan, stvrno vredi.
- Istorijske građevine / dvorci / zidine – Kastel Baška, Sveti Ivan, vidikovac Pridva, Senj, Frankopanski Kaštel, Nehaj…
- Akvarijum u Baški
- Pećina Biseruljka
- Gradovi: Malinska, Njivice, Omišalj, Vrbnik, Baška, stari grad Krk
- Za ljubitelje nautike Punat
- Malo ostrvo Košljun
- Od aktivnosti na ostrvu možete naći razne vodene sportove, mi smo probali SUP. Takođe na ostrvu se nalazi adrenalin park, podvodni park, ljubavna staza i mnogo mesta za šetnju i istraživanje
Plaže koje moramo izdvojiti su:
- Njivice
- Čizići
- Potovošće
- Zaliv Oprna
- Vela plaža Baška
- Zaliv Kvarner
- i naša omiljena Magneli
Da zaključimo kakvo je bilo letovanje u Hrvatskoj
Kada se sve sabere i oduzme nama je bilo super. Lepa i čista morska voda, koja se ne viđa često, izuzetno prijatne temperature, da baš ono ne izlaziš iz vode. Super put i lako snalaženje po zemlji i samom ostrvu. Ljubazni domaćini, ali i meštani, koji rado pomognu da pronađete ono što vas zanima. Sve u svemu, kako su mnogi ispod videa zaključili – normalni i pristojni ljudi, koji ostavljaju novac su svuda dobrodošli, pa i u Hrvatsku 🙂 Za bezbednost nećete imati potrebe da se brinete, ukoliko naravno ne prozivate i ne pravite scene, što bi vam napravilo problem u bilo kojoj državi na svetu. Zato, ako želite jedno opušteno letovanje, prelepo more i super hranu (šurlice i loklalno vino ŽLAHTINA, su vam preporuka od srca) budite slobodni da se uputite na Jadran koji pripada Hrvatskoj 🙂 Za cene prosudite sami, nama nije bilo ništa skuplje od Sardinije, na primer.
Srećan put i uživajte u odmoru 🙂