Kako samostalno isplanirati put do SITONIJE (GRČKA)

Ah, ta Grčka. Otkud ta tolika opsesija Grčkom kad ima i drugih letovališta? Ima, naravno. Možda čak i boljih od Grčke. Ali Grčka je ljubav, Grčka je stanje uma. Grčka nije samo more, to su i ljudi i hrana i kultura. Znate ono kad nemate utisak da ste u drugoj zemlji, da ste prešli granicu. Kao svoi na svome.

Ovog puta skoknućemo malo do Sitonije, čuvenog drugog prsta Halkidikija. Ovim vodičem želim da vam olakšam da što jednostavnije samostalno isplanirate vaše letovanje na Sitoniji. Pa da krenemo!

Kako samostalno isplanirati put do SITONIJE

Opšti koraci

1. Istražite ponudu hotela

Booking.com

Pre nego što krenete sa istraživanjem odlučite se da li želite da vaš hotel bude na samoj plaži ili pak u centru mesta u kome ćete boraviti? Da li želitehotel sa privatnom plažom ili više volite kupanje na javnim plažama? Kada to odlučite možete krenuti sa istraživanjem ponuda. Da li će to biti hoteli sa wellness i spa programom? Pet friendly hoteli? Hoteli koji nude all inclusive usluge? Želite li da odsednete u hotelu samo za odrasle ili u hotelu sa dečijim sadržajima? Sve su ovo pitanja koja će vam pomoći da izaberete savršen hotel za vaš idealan odmor u Grčkoj. A možda ipak više volite smeštaj u tradicionalnim grčkim apartmanima? Kada je Grčka u pitanju ponuda je vrlo bogata i raznovrsna, tako da će svako naći ono što mu najviše godi.

Sitonija

Ime je dobila po Sitonu, Posejdonovom sinu. Predstavlja centralno poluostrvo Halkidikija i smeštena je između Kasandre na zapadu i Atosa na istoku. Ako ste ljubitelj netaknute prirode i divljih plaža, na pravom ste mestu. Sitonija ima mnoštvo prelepih plaža okruženih borovom šumom. Da biste ih sve obišli trebaće vam nekoliko godina letovanja u ovom raju. Ovo poluostrvo je pravi mikrokosmos.

Apartmanski smeštaj

Booking.com

Ovog puta smo istražili apartmanski smeštaj na Sitoniji.

Fillis House, Vurvuru

Ovaj smeštajni objekat se nalazi u mestu Vurvuru, na samo 3 minuta od plaže. Sastoji se iz dve zgrade smeštene u prelepom vrtu površine 6000m². Od aerodroma u Solunu udaljen je 100km, a od Neos Marmarasa 28 km. Sve jedinice su klimatizovane i opremljene modernim nameštajem. U zavisnosti da li birate apartman ili studio, imaćete kompletno opremljenu kuhinju odnosno čajnu kuhinju. Smeštaj nudi kupanje u ekološkom bazenu sa hidromasažnim mlazevima i dečijem bazenu. Sve smeštajne jedinice imaju balkon sa kog se pruža pogled na vrt ili more. Recepcija radi non-stop, a tu se možete raspitati i o potencijalnim izletima. Osoblje će vam pomoći i oko najma automobila ili bicikla. Dostupna je i usluga transfera od/do aerodroma uz doplatu.

Vurvuru

Malo mesto na istočnoj obali Sitonije. Proteže se duž obale uz magistralu i okruženo je borovinom i maslinjacima. Smatra se da se upravo između Vurvurija i Sartija nalaze najlepše plaže na Sitoniji. Uvalice oko Vurvurija su omiljeno mesto kod Grka, naročito vikendom. Mesto ima dosta prodavnica i taverni. U ovom mestu ćete naići na puno luksuznih vila, koje nisu za iznajmljivanje. U njima letuju Grci. Plaža u mestu je sa sitnim belim peskom i proteže se od uskog poluostrva Ksifara pa sve do zaliva Karidi, gde se nalazi popularna plaža koju zovu i Karibi.

Holiday home, Sarti

Ova vikendica je smeštena na samoj plaži u Sartiju, a od Achelada plaže udaljena je 350m. Vikendica je pogodna za porodicu, jer je njena kvadratura samo 43m². Raspolaže sa jednom spavaćom sobom, dnevnom sobom i kompletno opremljenom kuhinjom. Sa terase možete uživati u pogledu na more dok ispijate jutarnju kaficu. Smeštaj je pokriven internet konekcijom, a ima i klima uređaj. Ukoliko želite svu privatnost ovo je idealno mesto za vaš boravak.

Sarti / KAKO SAMOSTALNO ISPLANIRATI PUT DO SITONIJE

Ovo je najpopularnjje letovalište na Sitoniji. Ima sve što vam može biti potrebno tokom letovanja: taverne, prodavnice, supermarkete, butike, restorane, brzu hranu… Šetalište u Sartiju dugo je oko 3km. Ima lepu dugu i široku plažu. Puno je sadržaja za decu, nekoliko zabavnih parkova, mnogo dečijih igrališta, parkova. Odlična je baza i za obilazak plaža na jugu, a u okolini se nalaze neke od najlepših plaža. Jedina mana može biti vetar koji baš često ovde duva, te se stvaraju veliki talasi.

Aiora suites by pleasent stays MGMT, Psakudia

Ova nova vila smeštena je u mestu Psakudia. Od aerodroma u Solunu udaljena je 52km. Vila se nalazi na samoj plaži. Ima više jedinica u vidu soba, deluks soba i apartmana. Iz pojedinih soba možete uživati u pogledu na more dok doručkujete na terasi ili čak iz kreveta. Sve sobe su kompletno opremljene kuhinjom i klima uređajem. Vila ima i predivnu baštu. Recepcija radi non-stop. Moram da napomenem da je vila adults only i da su sobe zvučno izolovane. 🙂

KLIKNI OVDE I POGLEDAJ JOŠ APARTMANA I HOTELA NA SITONIJI

Psakudia / KAKO SAMOSTALNO ISPLANIRATI PUT DO SITONIJE

Ovo mesto se nalazi na samom ulasku u Sitoniju i tek poslednjih nekoliko godina postaje turistički razvijenije. Ima dugačku peščanu plažu bez prevelike gužve, te se uvek mogu postaviti sopsteni suncobrani i ležaljke. Na plaži se nalazi i nekoliko barova gde uz jedno piće dobijate ležaljke i suncobran na korišćenje. Mesto se sastoji iz jedne ulice koja se proteže duž obale. U njoj su skoncentrisani svi sadržaji – prodavnice, restorani i kafići. Psakudia je idealna za one koji vole miran odmor bez buke i gužve.

TOP 5 PLAŽA NA SITONIJI / KAKO SAMOSTALNO ISPLANIRATI PUT DO SITONIJE

Plaža Kalamitsi – ova plaža ima sve. Čisto more prelepe boje, sitan pesak i ogroman prostor na plaži. Taverne su uz samu plažu tako da ničega ne manjka.

Plaža Karidi – čista egzotika na Sitoniji. Ovde ćete se osećati kao da ste na Karibima ili na nekoj drugoj egzotičnoj destinaciji. Karidi je definitivno must visit ako ste na Sitoniji.

Trapi Ammouda – plaža je dugačka skoro 2km. Posebno je popularna zbog svog pogleda na Atos.

Lagomandra – ova plaža je popularna među svim generacijama, te su ovde moguće gužve. Nosilac je Plave zastavice za čistoću.

Mega Portokali – Za ovu plažu se skreće 400m nakon skretanja za Orange beach, gledano iz Sartija. Ovo je divlja plaža, te je savršena za uživanje bez buke iz barova. Ova plaža ima dug plićak. Prilaz plaži je malo strmiji pa povedite računa.

TOP 3 ZNAMENITOSTI KOJE MORATE VIDETI

1.Agios Nikitas – ovo je stari deo Nikitija koji ima veliki istorijski značaj. Jedno je od najstarijih sela na Halkidikiju. U 14.veku pripadalo je svetogorskom manastiru Ksenofont.

2.Partenonas – ovo etno selo nalazi se na 5km od Neos Marmarasa. Legenda kaže da su ovde Arhonti bili čuvari devica u selu. Otud i naziv u istoriji Partenopolis ( grad devica ). Prvi put se pominje još u 10.veku. Selo je 1970.godine potpuno napušteno, a sada u njemu živi tek desetak ljudi. Ovo mesto je pod zaštitom EU i Grčke kao mesto unikatne arhitekture.

3.Ruševine starog grada Torene – Akropolj se nalazi na brdu južno od Toronija, prema mestu Porto Koufo. Sve što se danas može videti je dokaz da je ovde bilo utvrđenje (razbacani kameni blokovi i komadići slomljene grnčarije). Niz brdo na rtu su ostaci utvrđenja Lecythus. Ostali delovi drevnog grada, kao što ie Agora, su pod vodom na oko 35 m od obale. Ponesite masku i disaljku u slučaju da vas privuče sjaj kamena i grnčarije iz mora. 🙂

TOP TRI IZLETA NA KOJE MORATE OTIĆI

1.Krstarenje oko Atosa

2.Izlet na ostrvo Amuljani

3.Krstarenje zalivom Toroneos

TOP 3 ATRAKCIJE NA SITONIJI / KAKO SAMOSTALNO ISPLANIRATI PUT DO SITONIJE

  1. Lolos ski center – skijanje na vodi u Neos Marmarasu, jedan od odličnih vidova zabave za sve generacije.
  2. Get wet Vorvouru boat rental – ovde možete iznajmiti brod bez dozvole za upravljanje istim. Ovi brodovi su jako sigurni jer imaju gps praćenje, te ekipa može reagovati odmah ako dođe do neke nevolje. Dozvoljeno je povesti i kućnog ljubimca.
  3. Sea kayak Halkidiki – ovaj centar se nalazi u Vurvuriju i ovde možete iznajmiti kajak. Za vožnju kajakom vam nije potrebno prethodno iskustvo, dovoljno je da ste u kondiciji i da znate da plivate.

TOP HRANA I PIĆE NA SITONIJI

Navešću četiri restorana koji slove za najbolje na Sitoniji. Hrana je preukusna, a uživaćete i u ambijentu.

1.Polova taverna u Partenonasu – ovde morate probati jagnjeće kotlete i svinjska rebarca. Preporučujemo da dođete na večeru, jer je pogled na zaliv Toroneos u sumrak nestvaran. U ovoj taverni su obavezne rezervacije nekoliko dana unapred. Večera za dvoje izađe oko 30e.

2.Taverna Tzitzikas u luci Porto Koufo – taverna se nalazi na samoj obali. Drže je dva brata, a posao je započeo još njihov pradeda. Ovde morate probati neki od ribljih specijaliteta. Riba je sveže ulovljena, kada poručite odvedu vas da sami odaberete ribu. Bašta taverne je sva u cveću. Preporučila bih da ovde probate i pohovanu fetu sa medom, oduševiće vas neobičan spoj ukusa. Pre ručka dobijate flašu vode gratis, nakon ručka tanjir s grčkim kolačićima. Posle ribe vam donose vruće peškire da obrišete ruke od ribe. Račun za dvoje je oko 40e.

3. Taverna „Dečija škola“ u Sartiju- ovo je tipična grčka uzerija ( mi imamo kafane, Grci uzerije). Nalazi se u staroj kućici kod crkve u Sartiju, lako ćete je pronaći. Ovde preporučujem da probate tradicionalni grčki stifado ( govedina koja se satima kuva sa celim glavicama luka i začinima u zapečenoj zemljanoj posudi). Posle obroka odrasli dobijaju kolač, a deca sladoled gratis. Imaju i dečiji meni. Ručak za dve osobe je oko 35 e.

4. Taverna „Pet koraka u pesku“ u Sikiji – važi za jednu od najlepših taverni na Sitoniji. Nalazi se u blizini plaže Sikija, u jednoj uvalici sa predivnim pogledom na more i luku. Sam dolazak do taverne je poseban, obavezno posetite da biste doživeli rečima se ne može opisati. Ovde preporučujem da probate nešto od ribe i grčku salatu jer je prave sa kuvanim jajima! I ovde nakon obroka dobijate slatkiš na račun kuće. Večera za dvoje je oko 25 e.Ž

Kupite direktno od proizvođača

Verujem da i vi kao i ja volite da kupite domaće proizvode od lokalaca i da to bude proverenog kvaliteta. Evo nekih proizvođača koje bih vam preporučila. Odlično maslinovo ulje možete kupiti kod Kladisa u Metamoforzisu, cena za 1l je 7 e, a za 5l je 30 e. Kontakr viber : +306977394175.

Med na Sitoniji uglavnom košta 10 e kilogram, bilo da birate borov med, cvetni šumski med, med od konoplje ili vreska. Cena za 3kg je 25e. Propolis je 10e, a labelo na bazi meda je 5e. Ove proizvode možete pronaći po svim većim mestima pod nazivom Tasos.

Kalimanis maslinovo ulje i vakumirane masline, cena za 5l 35e, za 1l je 7e. Kontakt viber: +306973353513 Nikos.

Vlasnica apartmana Aleksandra Studios u Toroniju, u centru ovog mesta ima kiosk. U njemu prodaje med ( borov, od lavande, bagremov) po ceni od 7e za 950g. Litar maslinovog ulja je 7e, a 5l je 35e. Litar rakije je 10e.  Kontakt viber: +306986996406 Aleksandra.

U Toulas Studios u Sartiju prodaju domaću lozovu rakiju, cipuro, 1l – 9€. Med možete kupiti u Evis Seasons House u Sartiju. U ponudi imaju borov med sa saćem, cvetni, šumski i kestenov. Cena je 1kg 8€, 3kg-24€ i 0.5 kg-4€. Kontakt na Viberu +306977772258 +306982819180

Borov i cvetni med, 8€ kilogram možete poručiti i u Sikiji u Georgias House, a pozovite ih ranije radi dogovora na Viber: +30 6978995036. Za veće količine, više od 10kg, daju popust.

TOP 3 ZANIMLJIVOSTI

  1. Da li ste znali da Sitonija jma čak devet ostrva? Najpoznatije i najveće je Diaporos sa čuvenom Plavon lagunom.
  2. Da li ste znali da grčka zastava ima obeležja zvanične vere – hrišćanstva? U njenom gornjem levom uglu nalazi se krst. Devet pruga simbolizuje devet slogova u izrazu : Ελευθερία ή Θάνατος, što znači „Sloboda ili smrt“.
  3. Da li ste znali da nijedna tačka u Grčkoj nije udaljena više od sat i po vožnje od vode? Naime, bilo koju tačku u Grčkoj da izaberete ona je udaljena najviše 137km, ne više od toga.

Jedna kartica, preko 500 popusta!

Pre izvesnog vremena sam sa prijateljima komentarisala kako bi bilo dobro kad bi za Grčku postojala neka kartica preko koje ostvarujete popuste kao na primer u Dubaiju. Pogodite šta?! Od pre nekoliko dana postoji! U pitanju je HELENIC CARD ( http://www.helleniccard.com/). Pomoću ove kartice ostvarujete popuste širom Grčke u određenim tavernama, apartmanima, marketima… Cena kartice je 999 dinara i važi godinu dana. Na našem profilu na instagramu je u toku darivanje u kome ćemo podeliti 10 ovih kartica. 🙂 Detaljnije o aktuelnim lokacijama možete se informisati i na njihovom instagram profilu ( https://instagram.com/hellenic.card?igshid=YmMyMTA2M2Y=)

GRČKI ZA POČETNIKE

U prethodnim tekstovima o Grčkoj (pogledajte ovde) smo već pisali o najosnovnijim izrazima. Ovoga puta idemo korak napred. Evo kako da nekoga pozovete da negde pođe s vama:

  • Πάμε για καφέ ( pAme ja kafE) – idemo na kafu
  • Πάμε για φαγιτό ( pAme ja fagitO) – idemo na klopu
  • Πάμε για ποτό ( pAme ja potO) – idemo na piće
  • Πάμε για ψώνια ( pAme ja psOnja) – idemo u kupovinu
  • Πάμε για μπάνιο ( pAme ja bAnjo) – idemo na kupanje

APLIKACIJE KOJE VAM MOGU BITI OD POMOĆI TOKOM BORAVKA U GRČKOJ

Fuel prices in Greece – Ova aplikacija će vam pomoći da pronađete benzinske pumpe u blizini. Ako ne možete da se snađete samo kliknete na dugme „drive me“ i u vašem telefonu će se otvoriti mapa u aplikaciji za navigaciju koju inače koristite. Podržava grčki i engleski jezik. Aplikaciju možete skinuti na sledećem linku https://play.google.com/store/apps/details?id=gr.x4real.fuelprices.android

Farmakeia – ova aplikacija vam na osnovu vaše trenutne lokacije daje listu apoteka sa radnim vremenom, u vašoj okolini. Takođe, ova aplikacija pruža i spisak najbližih bolnica. Možete je preuzeti ovde .

Diodia – uz ovu aplikaciju ćete uvek znati gde se nalaze naplatne rampe i koliko košta putarina za vaše vozilo. I ova aplikacija podržava grčki i engleski jezik, a možete je skinuti ovde. https://play.google.com/store/apps/details?id=gr.antoniom.tollroads

2. PROVERITE ŠTA VAM JE POTREBNO I NEDOSTAJE OD DOKUMENTACIJE

Za ulazak u Grčku nije vam potrebna viza, potreban vam je biometrijski pasoš koji važi još najmanje tri meseca. Šta vam još treba od dokumentacije i da li vam trebaju neki testovi pogledajte ovde!

Sledeći granični prelazi su otvoreni 24 sata za ulazak u Grčku:

  • Sa Bugarskom: Promahonas, Ormenio, Nimfea i Eksohi;
  • Sa S. Makedonijom: Evzoni, Niki i Dojrani;
  •  Sa Albanijom: Kristalopigi, Kakavia, Mavromati;
  •  Sa Turskom: Kastanjez i Kipi

Savetujemo da pre putovanja u Grčku uplatite privatno zdravstveno osiguranje makar i u najmanjem iznosu.

HITNI SLUČAJEVI

Što se tiče bezbednosti našim turistima se savetuje da se čuvaju krađa. Da ne ostavljaju torbe, dokumenta, novac, kofere i slično u autu. Da sa sobom nose fotokopije pasoša i lične karte. Pošaljite kopije svih dokumenata sebi na email edresu čiju šifru znate.

Pojedine turističke destinacije poput mesta Laganas na Zakintosu, Kavos na Krfu ili Melia na Kritu, na lošem su glasu zbog ekscesa, krađa, prekomernog konzumiranja alkohola i zloupotreba narkotika. Imajte to u vidu prilikom izbora destinacija.

Telefoni za hitne slučajeve:

  • Hitna pomoć 112
  • Vatrogasci 199
  • Policija 100
  • Turistička policija 1571
  • Obalska straža 108

Srpski državljani tokom kraćih putovanja u Grčku mogu upravljati motornim vozilima sa nacionalnom vozačkom dozvolom. Nije neophodno posedovati međunarodnu vozačku dozvolu.

U Grčkoj za vozila registrovana u Srbiji važi nacionalna polisa osiguranja, pa nije potreban zeleni karton. Ali vam ie zeleni karton neophodan ako u Grčku putujete preko Severne Makedonije.

Šta još morate da znate ukoliko putujete u Grčku

Najznačajniji autoputevi u Grčkoj su: „Egnatiaodos“ (Igumenica – granica sa Turskom), „Etnikiodos“ (Solun-Atina-Peloponez) i „Atikiodos“ (Atika). Na ovim putevima se naplaćuje putarina, a informacije o visini putarine možete proveriti na sajtu diodia.com.gr

Zvanična valuta je evro. Plaćanje karticama je moguće u većini prodavnica, ugostiteljskih i smeštajnih objekata. Ipak, dešava se da manji trgovinski i ugostiteljski objekti nemaju potrebnu opremu pa je poželjno uvek imati nešto gotovine kod sebe.

Prilikom boravka u Grčkoj za konzularnu pomoć i zaštitu možete se obratiti Amabasadi Republike Srbije u Atini ( adresa: Vasilissis Sofias Ave. 106, 11527 Atinа), putem sledećih telefona +30 210 777 4344, +30 210 777 4355 i +30 210 747 2360, kao i elektronske adrese: embassy.athens@mfa.rs i embassy.athens.consular@mfa

Ukoliko boravite u Severnoj Grčkoj ili na ostrvu Tasos, za konzularnu pomoć i zaštitu možete se obratiti Generalnom konzulatu R. Srbije u Solunu (adresa: Komninon 4, 354624 Solun), putem sledećih brojeva telefona +30 2310 244 265, +30 2310 244 266 i +30 2310 244 267, kao i elektronske adrese: srbcons@otenet.gr

Kakve su cene u Grčkoj pogledajte ovde ( https://www.numbeo.com/cost-of-living/country_result.jsp?country=Greece)

3.KAKO STIĆI AUTOM DO SITONIJE

Opisaću vam put od Beograda do Nikitija, prve veće lokacije na Sitoniji i glavnog grada ovog poluostrva. Verujem da vam je svima poznat put kroz Srbiju pa da se ne zadržavamo preterano. Ide se autoputem skroz do granice sa Severnom Makedonijom. Cena putarine od Beograda do Preševa je 1490 dinara. Ovde možete pogledati cenu putarine kada putujete iz drugih mesta ( https://www.putevi-srbije.rs/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=154&lang=sr)

Za ulazak u Makedoniju vam je potreban zeleni karton. Kroz Makedoniju ima pet naplatnih rampi i ukupno ćete platiti 7,5e ili 380 denara. Primaju i metalni novac, ne manji od 50 centi. Predlažemo da na prvoj pumpi posle granice popijete kafu i promenite evro u denar, tako će vas putarina manje koštati. Možete platiti i karticom. Kroz Makedoniju su obavezna uključena svetla i tokom dana. Vodite računa o prekoračenju brzine jer na putevima ima dosta patrola, pogotovu leti

Kazne i cena goriva

Bitne informacije za Severnu Makedoniju:

– vožnja bez upaljenih svetala 35€
– korišćenje telefona u toku vožnje 45€
– nevezivanje pojasa 20€
– prolazak kroz crveno svetlo 300€
– prekoračenje brzine 30-50€

Gorivo sezona 2022 (JUL/AVGUST)


– Super 97 – 1,64 e
– Dizel – 1,63 e
– TNG – 0,87 e

Na 551. km od Beograda stiže se do graničnog prelaza Bogorodica/Evzoni. Nakon 500 m naići ćete na prvu naplatnu rampu  i Grčkoj gde je cena 1.80 e.

Na 603. km od Beograda naići ćete na prvo isključenje za Solun, ovde se ne isključujete, osim ako ne želite da uđete u grad. Od 2020.godine ovde postoji naplatna rampa i plaća se 50 centi. Na 613. km je novo isključenje, a vi produžavate pravo za Solun. Na 625. kilometru imate odvajanje desno za Kavalu i Halkidiki.

Dalje nastavljate samo pravo, ali svakako obratite pažnju na znakove koji su dobro postavljeni. Na 654. kilometru imate ponovo odvajanje desno za Halkidiki i odmah zatim se držite leve strane pošto još jedno oštro skretanje u desno vodi u Solun. Odavde pratite putokaz za Nea Moudanju. Na 710. km od Beograda se nalazi poslednje bitno skretanje – za Sitoniju idete desno. Ovde sada ulazite na magistralni put tako da obratite pažnju na ograničenja kao i na povećanu gužvu i pešake. Dalje ne možete da promašite i nakon tridesetak kilometara od ove raskrsnice stižete u Nikiti.

CENE GORIVA I KAZNE U GRČKOJ

– svetla nisu obavezna
– korišćenje telefona u toku vožnje 100€
– nevezivanje pojasa 350€
– prolazak kroz crveno svetlo 700€

Gorivo – sezona 2022. (JUL/AVGUST)

– Super 97 – 2,28 e
– Dizel – 1,98
– TNG – 1,03

SREĆAN PUT!

Sada kada ste prostudirali ovaj vodič vreme je za pakovanje. U tome vam može pomoći naša LISTA ZA PAKOVANJE. Nemojte zaboraviti kupaći! Jer ko će dočekati da se brčne ako budete morali prvo u šoping. 🙂 Ponesite neku laganu knjižicu koja će vas uveseljavati uz zvuke talasa. Ako idete sa decom pkažni rekviziti su obavezni ( kofice, lopatice, kantice…). Ostavite sve brige i probleme kod kuće, i ponesite samo dobro raspoloženje. Jer vitamin sea leči sve bolesti.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *